1. E Ticaret
  2. E-Ticaret
  3. E-Ticaret’te Google Analytics Kullanımı
google analytics

E-Ticaret’te Google Analytics Kullanımı

Google Analytics’teki veriler e-ticaret satıcılarının önemli kararlar almasına yardımcı olur. Google Analytics kullanıcıları verilerin doğru olduğunu varsayar. Bu blog yazısında verilerin doğruluğunu onaylamak veya Google Analytics denetimini yapmak için çeşitli taktikler vereceğiz.

Google Analytics Denetim Süreci

Aşağıdaki alanlar raporlama hatalarına neden olabilir;

1- Google Analytics etiketlerini çoğaltın

Davranış> Site İçeriği> Tüm Sayfalar‘a gidin ve “Benzersiz Sayfa Görüntüleme Sayısı” ile “Sayfa Görüntüleme Sayısı” nı karşılaştırın. Farklı sayfa görüntüleme sayısı birden fazla Google Analytics etiketi içerebileceği için sayfa görüntüleme sayısından iki kat ya da daha fazla değere sahip olmaktadır.

“Benzersiz Sayfa Görüntüleme Sayısı” nı “Sayfa Görüntüleme Sayısı” ile karşılaştırın. Benzersiz Sayfa Görüntüleme Sayısı, birden fazla Google Analytics etiketi içerebileceğinden sayfa görüntüleme sayısının en az iki katı olarak rapora yansımıştır.

Google Analytics etiketlerini cogaltin

2- Açılış sayfaları ve “(ayarlanmamış)” olarak bildirilen diğer sayfalar

Davranış> Site İçeriği> Tüm Sayfalar ve Davranışlar> Site İçeriği> Açılış Sayfaları raporlarına gidin. “(Ayarlanmadı)” olarak listelenen sayfalar, sitedeki Google Analytics etiketleriyle ilgili bir sorunu belirtir. Örneğin, etkinlikler etiketleri sayfa etiketinden önce yansımaya başlayabilir ve bu, Google Analytics’in etkinliklere eklenen sayfayı tanımlamamasına neden olabilir.

Davranış> Site İçeriği> Tüm Sayfalar ve Davranış> Site İçeriği> Açılış Sayfaları raporlarına gidin. “(Ayarlanmadı)” olarak listelenen sayfalar, Google Analytics etiketleriyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

Google Analytics etkinlikleri

Daha fazla detay için Google Analytics’te bildirilen olaylar varsa, Davranış> Olaylar> En Çok Okunan Etkinlikler, ardından İkincil Boyut‘a gidin ve Açılış Sayfasının “(ayarlanmamış)” olduğu tüm olayları değerlendirin. Bu, hangi etkinlikler sayfalara bağlı olmadığına dair size ipuçları verir.

Davranış> Etkinlikler> En Çok Okunan Etkinlikler’e, ardından İkincil Boyut’a gidin ve Açılış Sayfasının “(ayarlanmamış)” olduğu tüm olayları değerlendirin.

Google Analytics etkinlik sayfasi

Etkinlikler ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, Dönüşümler> E-Ticaret‘te ve E-Ticaret raporlarıyla aynı işlemi “Açılış Sayfası” na ilave ikincil bir boyut olarak uygulayın. Örneğin, aşağıdaki “Ürün Performansı” raporu, Açılış Sayfasına bağlı olmayan Gelişmiş E-Ticaret değerlerini göstermektedir.

urun performansi raporu

E-ticaret raporlarında aynı işlemi “Açılış Sayfası” ile İkincil Boyut olarak ayarlayarak deneyin!

Olaylar veya geliştirilmiş e-ticaret hitleri, “(ayarlanmadı)” Açılış Sayfasına eşlik eden hitler bulunduğunda, bunu düzeltmek zor bir iştir.

3- AdWords, Google Analytics ile düzgün şekilde entegre olmalıdır!

Google AdWords’ten gelen trafik (eski adıyla AdWords), doğru şekilde kurulmazsa yanlış bilgi verebilir!

Yanlış kaynaklar bildiriliyor

Edinme> Tüm Trafik> Kaynak/Araç‘a gidin ve en üstteki oturum ve işlem kaynaklarını inceleyin. Eğer grafiklere yabancıysanız veya size anlamsız geliyorsa, daha derine inin. Tipik bir satıcının web sitesinde en çok kullanılan trafik kaynakları olarak organik, TBM (Tıklama Başına Maliyet), doğrudan ve e-posta, ardından sosyal ve yönlendirmelerden gelen trafik yer alacaktır. Etki alanınız veya başka bir kaynak, büyük miktarda oturum veya işlemden sorumluysa, bir izleme veya etiketleme sorunu da olabilir.

TBM, e-posta, sosyal veya diğer trafik beklendiği gibi görünmüyorsa, “Google Analytics İle Pazarlama Kampanyaları Rehberi” başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

” Yazısını okuyun.

Google Analytics pazarlama kampanyalari inceleme

4- Uygun olmayan işlemler veya gelirler

Google Analytics’te rapor edilen işlemlerin ve gelirlerin gerçek çevrimiçi satışların yüzde 95’ini yansıttığından emin olun. Rapor edilen satışları belirli bir süre için fiili olarak karşılaştırmak için Dönüşümler> E-Ticaret> Genel Bakış raporunu kullanın.

Goole Analytics gelir ve islem verileri

Gelir ve işlem verileri gerçek çevrimiçi satışların en az yüzde 95’ini yansıtmalıdır.

İşlemler gerçeğe yakın, ancak gelir değilse, Google Analytics’e E-ticaret etiketleri aracılığıyla gönderilen verilerle ilgili sorunları belirlemek için E-Ticaret> Satış Performansı “Satış Performansı” raporundaki bireysel işlemlere bakabilirsiniz.

Google Analytics satis performansı raporu

Miktarlar gerçeklerle aynı mı? Ürün Geliri, vergi ve nakliye dahil olmak üzere doğru toplamlarla doğru görünüyor mu?

Hem gelir hem de işlemlerin çok küçük olması durumunda, e-ticaret etiketlerinin sayfaya veya sayfanın kendisinde etiketleri etkileyecek yükleme sorunları olması nedeniyle satışlar düşebilir. Araştırılacak diğer alanlar, kullanıcıyı ödeme yaptıktan sonra sipariş onayı sayfasına geri yönlendiren kredi kartı dışında ödeme yöntemleridir.

Yinelenen işlemler:

Yukarıdaki işlem, gerçek işlemlerden daha yüksek sayıda işlem tanımladıysa, sorun tekrarlanabilir. Yinelenen işlemleri denetlemek için Dönüşümler> E-Ticaret> Genel Bakış bölümüne gidin ve bildirilen toplam işlemi not edin!yinelenen islemler

Yinelenen işlemleri denetlemek için Dönüşümler> E-Ticaret> Genel Bakış bölümüne gidin ve bildirilen toplam işlemi not edin.

Ardından, Dönüşümler> E-Ticaret> Satış Performansı‘nda “Satış Performansı” na gidin ve toplam işlem kimliği satırını arayın!

e-ticaret satis performansi

Dönüşümler> E-Ticaret> Satış Performansı’nda “Satış Performansı” na gidin ve toplam işlem kimliği satırını arayın.

Bu örnekte, toplam 308 işlem rapor edildi, ancak 303 bireysel işlem kimliği vardı. Bu, beş yinelenen işlem olduğu veya toplamın yaklaşık yüzde 1’i olduğu anlamına gelir; bu da çok da kötü bir değer değildir. Yüzde 10 veya daha fazla yinelenen işlem görürseniz, bunun sebebini mutlaka araştırın ve bulun.

Müşterilerin, ilk siparişin ardından Google Analytics’e gönderilen başka bir e-ticaret işlemini tetiklemek üzere sipariş onay sayfasını tekrar ziyaret etmelerine izin vermeyen bir çözüm uygulamak için e-ticaret alışveriş sepetinizle birlikte çalışın. Alışveriş sepeti düzeltemezse, özel JavaScript bu sorunun çözümünde istenen cevap olabilir. Ancak bu muhtemelen bir geliştiriciye ihtiyaç duyacaktır.

Veriler Hızla Büyüyor

E-ticaret performansını artırmak için Google Analytics’teki doğru veriler önemlidir. Google Analytics’in düzgün bir şekilde ayarlanması çok önemlidir. Daha fazla bilgi için, bkz. “Google Analytics’i Anlamak İçin Kapsamlı Rehber” başlıklı blog yazımıza bir göz atın.

E-Ticaret'te Envanterlerinizi Tek Panelden Yönetin!

Şimdi Ücretsiz Dene!

Adınız *

Firma Adı

E-Posta Adresiniz *

Telefon *

OmniTicaret, Türkiye'nin Yeni Nesil
E-Ticaret Çözümü
Siz de 2000'in üzerinde müşterimizin arasına katılın! OmniTicaret ile yeni nesil e-ticaret deneyimini yaşayın
Ücretsiz Dene