1. E Ticaret
  2. E-Ticaret Pazarlama
  3. E Ticaret’te Satışları Artırmak İçin Gerekli Olan Etmenler
e-ticarette-satislari-artirmak

E Ticaret’te Satışları Artırmak İçin Gerekli Olan Etmenler

İnternet üzerinden satış yaptığınız bir e ticaret siteniz mevcut ise mutlaka satışlarınızı da arttırmak, rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsunuzdur. Gün geçtikçe yaygınlaşan online alışveriş kültürü rakiplerinizi de arttırmakta ve bu yüzden satışlarınızda düşüş de olabilir.

Satışlarınızı arttırmak için ilk hedefiniz müşteri memnuniyeti olmalıdır!

Sitenizi ziyaret eden kişilerin istediklerini bulup sitenizden müşteri olarak ayrılmaları en önemlisi memnun ayrılması çok önemli bir detaydır. Çünkü, müşteri memnuniyeti ile sitenize geri dönüşler artmaya başlayacaktır. Haliyle satışlarınızda da artış göreceksiniz.

Ayrıca ; ” E-Ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler ” başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden yapacağınız reklamlarda vazgeçilmez etmenlerden biridir

Günümüzde hızla büyüyen sosyal medya etkisi e-ticaret için de hayli önemli bir yere sahip. Şirketinizi, e-ticaret sitenizi ve markanızı sosyal medya aracılığı ile tanıttığınızda, birçok kullanıcı sitenizi ziyaret etmek isteyecek ve alışveriş yapacaktır.

sosyal-medya-reklamlari

Ziyaretçileriniz için kampanyalar oluşturun!

Satın aldıkları ürünün yanında iddialı olduğunuz bir ürün için promosyon ürün gönderin veya belli bir miktarın üzerindeki alışverişlere ücretsiz kargo imkânı sunun. Sunduğunuz bu imkanlar rakiplerinizden farklı olduğu takdirde rakiplerinizin önüne geçere satış oranınızı fazlasıyla yükseltebilirsiniz.

SEO çalışmalarına ağırlık verin

Bulunduğunuz sektör de siteniz için ciddi bir SEO çalışması yapın. Mesela elektronik sektöründesiniz, satmış olduğunuz bir cep telefonunun arama motorlarında en üst sıralarda görünmesi için SEO çalışmaları yapın. Sektörünüz ile ilgili yapılan aramalarda, e ticaret sitenizin üst sıralarda görünmesi ziyaretçi sayınızın artması ile beraber satış oranınızı da arttıracaktır.

Ayrıca ; ” SEO çalışmalarınız için 3 öneri ” başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ürün çeşitliliğinizi arttırmaya çalışın

Her yaşa, her kitleye hitap eden ürünler satın. Bu şekilde 7’ den 70’e sitenizi ziyarette bulunan herkes zevkle gezinecek, keyifle alışveriş yapacaktır. Sitenizi ziyaret eden herkesin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmanız satışlarınızda gözle görülür bir artış doğuracaktır.

amazon-urun-satisi

Müşterilerinize sunduğunuz ödeme seçenekleri de satış oranınızı etkiler

Kimi müşterileriniz kredi kartı ile alışveriş yapmak isterken, kimi müşterileriniz de kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yapmak isteyebilir. Yani kendi standartlarınızı da göz önünde bulundurarak doğru ödeme seçeneklerini müşterilerinize sunarak müşterilerinizin beğenisini toplayabilir satış oranınızı yükseltebilirsiniz.

E-ticaret için kullandığınız site kalitesinin de satış oranının artmasında büyük etkisi vardır!

E ticaret için kullandığınız sitenizin mimarisi müşterilerinizin ilgisini çekmelidir. Gerek kullandığınız renkler gerek kullandığınız görseller, müşterilerinizin gözünü doldurmalı onların göz zevkine hitap etmelidir. Aynı zamanda müşterileriniz sitenizde gezinirken rahat olmalı ve istediklerine zorlanmadan ulaşabilmelidir. Müşterilerinizin göz zevkine hitap eden ve rahatlıkla aradıklarını bulabilen bir siteye sahip olmanız satış oranlarınızı da ciddi anlamda etkileyecektir.

Aynı zamanda stok durumunuz da satış oranınızda oldukça etkilidir

Özellikle satış miktarı yüksek olan ürünlerinizin sürekli stokta bulunması çok önemlidir. Sürekli güncel tuttuğunuz stoklarınız ile sitenizi ziyaret edip alışveriş yapmak isteyen müşterilerinizden olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

stok-durumunuzu-kontrol-edin

Kısacası eğer e ticaret sektöründe iseniz ve online satış oranınızı arttırmak istiyorsanız her şeyden önce müşterilerinizin memnuniyetini ön planda tutmalısınız. Sitenizi ziyaret eden her müşterinizin sitenizden memnun ayrılması, müşterilerinizin bir daha sitenizi ziyaret edeceği hatta sizi çevresine de önererek ziyaretçi sayınızı arttıracağı anlamına gelir. Müşterilerinizin memnuniyeti için de her kesime hitap eden ürün çeşitliliğiniz, müşterilerinizin ilgisini çekecek kampanyalarınız, onlara kolaylık oluşturacak ödeme seçenekleriniz, firmanızı tanımıyorlar ise sosyal medya tanıtımlarınız ve diğer kanallar üzerinden reklamlarınız, rahatlıkla aradıklarını bulabildikleri ve müşterilerinizin gözüne hitap eden bir sitenizin olması ve her zaman güncel olan ürün stokları yeterli olacaktır.

 

Şimdi Ücretsiz Dene!

Adınız *

Firma Adı

E-Posta Adresiniz *

Telefon *

OmniTicaret, Türkiye'nin Yeni Nesil
E-Ticaret Çözümü
Siz de 2000'in üzerinde müşterimizin arasına katılın! OmniTicaret ile yeni nesil e-ticaret deneyimini yaşayın
Ücretsiz Dene