1. E Ticaret
 2. Dijital Pazarlama
 3. PPC Başarısı İçin Google Reklamları Kalite Puanı
ppc-google-reklamlari

PPC Başarısı İçin Google Reklamları Kalite Puanı

Google Reklamları’nın kalite puanı, popüler tıklama başına ödeme reklam platformunda reklam satın almayı daha ucuz hale getirebilecek etkiye sahiptir. Yüksek kalite puanı aynı zamanda PPC başarısının yansımasıdır. Bu nedenle bir reklamın kalite puanını artırmak daha fazla etkileşime ve dolayısıyla da daha fazla satışa yardımcı olur.

Google’ın arama motoru popüler çünkü bu konuda en iyisi o ve gerçekten de işe yarar sonuçlar üretiyor. Bu sonuçlar arasında organik bağlantılar ve reklama dayalı sonuçlar vardır.

Google’ın sunduğu reklamlar alakalı ve faydalı olmasına rağmen kullanıcılar bunlarla ilgilenmeyebilirler ancak, beğenmeleri de ihtimal dahilindedir. Sonuçlardan memnun kalan bir kullanıcının, metin veya sesli aramalar için Google’a geri dönmeye devam etmesi de olasıdır.

Benzer şekilde, reklam verenler, reklamları tıklayıp satın almayla ilgilenen müşterilere sunulduğunda mutlu olur. Böylece Google, belirli bir sorgu için mümkün olan en iyi reklamları gösterdiği süre boyunca kazanmaya devam eder.

Google, sözlü veya yazılı olan her sorgu türü için mümkün olan en iyi reklamları görüntülemek için algoritmasını sürekli geliştirmeye devam ediyor.

İlan Sıralaması

Amaç, en iyi reklamları göstermek olduğundan, Google en iyi sonuç alanını en yüksek teklif verene vermeyebilir. Bu amaçla şirket, Reklam Sıralaması olarak adlandırdığı özel bir algoritmaya sahiptir.

Google Reklamları’nın açık artırma biçimiyle, reklamverenler teklifleri anahtar kelimelere veya anahtar kelime gruplarına yerleştirir. Reklam açık artırmasında ikinci bir fiyat modeli kullanılır; bu, en yüksek teklif veren şirketin gerçekte teklif ettiği şeyi ödemek zorunda olmadığı anlamına gelir. Bir sonraki en yüksek teklifi veya sadece biraz daha fazlasını öder. reklamverenler, gerçekten ödedikleri tutarın düşülmesinden dolayı verdikleri fiyat teklifinde kendilerini güvende hissedebilirler.

Örneğin, Amazon bir anahtar kelime için 5 ABD doları, Walmart aynı anahtar kelime için 4 ABD doları teklif ederse, Amazon reklam gösterimine 4.01 ABD doları ödeyecektir.

Google’ın baş ekonomisti Hal Varian’ın 2014 sunumunda, bunu bir adım daha ileriye götüren, reklamların gösterilme sırasının “yalnızca tekliflere dayanmadığını” belirttiği bir açıklaması oldu. “Kullanıcılar alakalı reklamları görmek istediklerinden, sonuçlar sayfasında daha kullanışlı reklamları daha yüksek bir konumda göstermek istiyoruz.”

“Bu nedenle, bir reklamverenin teklifine ek olarak başka bazı faktörleri göz önünde bulunduruyoruz. Google, reklamınızın Reklam Sıralaması olarak adlandırılan bir puanını hesaplamak için teklifinizi tıklama oranı, açılış sayfası, reklamın alaka düzeyi ve reklam biçimlerinin beklenen etkisi gibi birden fazla kalite faktörüyle birleştirir.”

Reklam Kalitesi Puanı

Varian’ın tanımladığı “kalite faktörleri” toplu olarak bir reklamın kalite puanıdır. Kalite puanının nasıl hesaplandığına ve kalite puanını bir reklamverenin teklifiyle nasıl birleştirdiğine ilişkin detaylar Google tarafında bir sırdır. Ancak genel kanı kalite puanının bir çeşit çarpanı olduğu yönündedir.

“Ayakkabılar” anahtar kelimesi için sırasıyla 10, 8, 6 ve 4 dolar teklif veren dört reklamverenin olduğunu varsayalım. Kalite puanı, 1 ile 10 arasında, en muhtemel en yüksek puan, 10 puan ise en iyisidir. Dört reklamverene 1, 3, 5 ve 7 kalite puanları atayalım.

Reklamverenler

Teklif Kalite Skoru Reklam Puanı

Reklamveren Bir

$10 1 10

Reklamveren İki

$8 3

24

Reklamveren Üç

$6

5 30
Reklamveren Dört $4 7

28

 

Ardından, Google, reklamverenin teklifini kalite puanıyla çarpabilir. Bu nedenle, yüksek teklif verenin 10’luk bir Reklam Sıralaması olur. Üç numaralı reklamveren en iyi Reklam Sıralamasına sahip olacak ve bu nedenle Reklam Sıralaması açısından en iyi pozisyon 30 (6 $ 5 puanla çarpılır) olacaktır.

Google’ın Reklam Sıralamasını hesaplamadaki gerçek yöntemi bu örnekten daha karmaşık olsa da şirketinizin kalite puanlarını yükseltmek, teklifleriniz diğer reklamverenler kadar yüksek olmasa bile, reklamlarınızın en iyi reklam konumunda görünme olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Kalite puanı, PPC pazarlamacılarının kampanyalarını optimize etmek için kullandıkları temel performans göstergelerinden biri olmak zorundadır.

2014’te, Varian, beklenen tıklama oranı, açılış sayfası deneyimi, reklamın alaka düzeyi ve reklam uzantılarının ve biçimlerinin kullanımı dahil olmak üzere, reklam kalitesini etkileyen dört faktörden bahsetti.

Yakın bir zamana kadar Google bunlardan sadece ilk üçünü bildirmekteydi. Dolayısıyla, kalite puanlarını iyileştirmek istiyorsanız, muhtemelen ilk önce bunlara odaklanmalısınız.

İşe tıklama oranı ile başlayın. Bazı PPC uzmanları, tıklama oranının, reklamınızın belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği için kalite puanını hızla arttırmada en önemli faktör olabileceğini öne sürmektedir.

“Hacking” adlı bir kılavuzda, pazarlama yazılımı ve yönetilen hizmetler şirketi WordStream, çok yüksek kalitede puan alan hesapların bazı özelliklerini açıkladı. Bu özelliklerin başında “şaşırtıcı tıklama oranları” vardı.

“Teorik olarak, Google kalite puanına giren birçok faktör var. Ancak, en önemli faktörlerden biri kesinlikle normalleştirilmiş tıklama oranıdır ”dedi.

Tıklama Oranı TO’yu iyileştirmek için aşağıdakiler uygulanmalıdır:

 1. Reklam kampanyalarının ve reklam gruplarının yapısını iyileştirmek
 2. Belirli bir reklam grubundaki anahtar kelimelerin sayısını azaltma, hatta belki de tek bir anahtar kelime reklam grupları oluşturmak
 3. İlişkili reklam grubuna negatif anahtar kelimeler eklemek
 4. Reklam başlıklarını optimize etmek ve reklamın harekete geçirme ifadesini iyileştirmek
 5. Anahtar kelimeyi görünen URL’ye dahil etmek
 6. Kullanıcının amacını göz önünde bulundurmak
 7. Reklam uzantılarını dahil etmek
 8. Test reklamlarını bölmek.

Her bir reklamla ilişkilendirilmiş açılış sayfalarını iyileştirmek için:

 1. Sayfa yükleme sürelerini iyileştirin (sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayın).
 2. Gizlilik politikasına ve kullanım şartlarına bağlantılar olduğundan emin olun.
 3. İlgili kampanya ve reklam grubuna özgü açılış sayfaları oluşturun.
 4. Sayfa içeriğinin, reklamın anahtar kelimelerine ve amacıyla ilişkili olduğundan emin olun.
 5. Googlebot’un açılış sayfasını tarayabildiğinden emin olun.
Şimdi Ücretsiz Dene!

Adınız *

Firma Adı

E-Posta Adresiniz *

Telefon *

OmniTicaret, Türkiye'nin Yeni Nesil
E-Ticaret Çözümü
Siz de 2000'in üzerinde müşterimizin arasına katılın! OmniTicaret ile yeni nesil e-ticaret deneyimini yaşayın
Ücretsiz Dene