1. E Ticaret
  2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  3. Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı Nedir?
ppc reklamcılığı

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı Nedir?

Online reklamcılık yani internet reklamcılığı hakkında akıllarda çok fazla soru var. Birçok işletme sahibi ve pazarlama yöneticisi, tıklama başına ödemelerin (PPC) pazarlama harcamaları için en iyi seçenek olup olmadığına karar vermeye çalışırken kendilerini bunalmış hissederler.

Mevcut tüm geleneksel pazarlama yöntemleri ve daha yeni online yöntemler arasında, bir pazarlama bütçesine nasıl yatırım yapılacağına dair karar vermek zor olabilir. Bu yazı, tıklama başına ödemenin neden şirketiniz için iyi bir seçenek olabileceği ve PPC reklam kampanyası başlatmadan önce bilmeniz gerekenler hakkındaki sorularınızı cevaplayacaktır.

PPC Reklamcılığı Benim için Uygun mu?

Tıklama başına ödeme reklamları, uygun şekilde yapıldığında iyi bir yatırım getirisi sunabilir. Ancak, PPC’nin nasıl çalıştığını anlamadıysanız, site trafiğinizde veya satışlarda artış sağlayarak kazanç elde etmek bir yana, hızla para da kaybedebilirsiniz. PPC, “Google Reklamları ve diğer PPC platformlarının nasıl çalıştığı” konusunda ayrıntılara ve LOT testine dikkatle yaklaşılmasını gerektirir.

Faydaları

PPC reklamcılığının diğer pazarlama kanallarına göre avantajı daha hızlı test etmesidir. Yeni bir kampanya başlattığınızda, web sitenizin ve harekete geçirme ifadelerinin ne kadar etkili (veya etkisiz) olduğunu kolayca görebilirsiniz.

PPC üzerinden trafik satın alarak, sitenizde nelerin değiştirilmesi veya iyileştirilmesi gerektiğini öğreneceksiniz. A / B veya çok değişkenli test kullanıyorsanız, bu verileri daha hızlı ve daha hassas şekilde elde edebilirsiniz.

Birçok müşterimiz için açılış sayfaları oluşturmalarını, bu sayfaları PPC üzerinden birbirlerine karşı test etmelerini ve açılış sayfalarını sürekli olarak geliştirip değiştirmelerini öneririz. Bu, dönüşümleri artırır ve daha yüksek bir ROI (yatırım geri dönüşümü) sağlar.

Gerçekten, verileri seviyor musunuz? Öyleyse, PPC şirketiniz için mükemmel bir seçenektir. Bir kampanya doğru şekilde kurulursa, PPC hızlı bir şekilde veri odaklı kararlar almanıza ve pazarlama giderlerinizin gelire dönüşmesine olanak tanır.

Çevrimdışı pazarlama ve hatta diğer çevrimiçi pazarlama kanalları birçok yaratıcı ipucuna sahiptir ve bunların ne kadar etkili olduğunu tam olarak belirlemek imkansızdır.

Hızı seviyor musunuz? Stop lambasında oturmaktan veya hızlı bir şeritte yavaş araba kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, işiniz ve PPC mükemmel bir çift olabilir.

Diğer pazarlama kanalları, herhangi bir başarıyı görmeden önce genel olarak büyük bir taahhüt ve çok fazla zaman ve sabır gerektirir.

Örneğin, SEO ve içerik pazarlaması gibi çevrimiçi pazarlama ortamları bile, web sitenizin arama motorlarında ciddi bir ilerleme kaydettiğini görmeden önce altı ay ile bir yıl arasında bir zamana ihtiyaç duyabilir. Oysa, PPC, kampanyanızın başlatıldığı andan itibaren trafik çekebilir.

Müşterilerimizin birçoğu, Google algoritmaları değiştiği için sıralamalarını kaybettikten sonra ve SEO’ya binlerce lira harcadıktan sonra bize gelirler.

Arama motoru algoritmaları değiştiğinde, optimize edilmiş siteler neredeyse anında sıralamaları ve dönüşümleri kaybedebilir ve ziyaretçilerde, dönüşümlerde ve gelirde büyük bir düşüş yaşayabilir.

Ancak, güçlü bir PPC kampanyasıyla, arama motorlarında ne değişiklik yapılırsa yapılsın, sürekli bir ziyaretçi akışı sağlanır. Kampanyanızı doğru bir şekilde oluşturduğunuz ve kurallarına uyduğunuz sürece, Google tarafından cezalandırılma konusunda asla endişelenmenize gerek yoktur. Bu, artık karabasanlar görmeyeceğiniz anlamına gelir.

Eksileri

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız (ve kötü haber pek çok kişi gerçekten bilmez) PPC para tuzağı olabilir. İyi pazarlama şirketleri bile çoğu zaman PPC’ye yanlış yoldan gitmektedir.

Doğru PPC reklamcılığı, tamamen verilere dayanarak hızlı bir şekilde test etme ve karar verme ve daha sonra PPC kampanyalarınızı, açılış sayfalarınızı ve web sitelerinizi sürekli olarak geliştirmek için bu verileri kullanmakla sağlanabilecek bir araçtır. Çoğu kişi, reklamlara dayanarak reklam hazırlar ve PPC oyununda kazanmak için web sitelerinde gerekli değişiklikleri yapmaz.

Google size nasıl bir kampanya oluşturulacağını öğretir, ancak güçlü bir ROAS elde etmek için gerçekten bilmeniz gerekenleri öğretemez.

Sonuç

Bizim gibi harika bir firma ile çalışmak ilk başta maliyetli görünse de dönüşüm sağlamayan tıklamalar üzerinde para harcayarak hata yapmaktan oldukça kârlıdır. Ve iyi haber şu ki, bir PPC kampanyasına yatırılan para, müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak harika verilerle güçlü bir yatırım getirisi sağlayabilir.

Demo talebi CTA buton

 

Şimdi Ücretsiz Dene!

Adınız *

Firma Adı

E-Posta Adresiniz *

Telefon *

OmniTicaret, Türkiye'nin Yeni Nesil
E-Ticaret Çözümü
Siz de 2000'in üzerinde müşterimizin arasına katılın! OmniTicaret ile yeni nesil e-ticaret deneyimini yaşayın
Ücretsiz Dene